Осінні свята

Посвіт

с.Бехи Коростенського р-ну Житомирської обл. Національний музей народної архітектури та побуту України, м.Київ. З приватного архіву О.Васяновича

Календарний період осінніх свят не має цілісної системи, вбираючи окремі звичаї та обряди, пов’язані із завмиранням природи та приготуваннями до зими. Головними стали звичаї, приурочені до збору врожаю та повернення худоби з літніх пасовищ (у Карпатах — з полонин).

Саме від дня Семена Стовпника (14 вересня), який започатковує новий рік у християнській церкві, починається осінь. У минулому на Поліссі у кожній хаті урочисто запалювали посвіт (лучник, каганець), після чого всі домашні роботи та дозвілля молоді проводилися в приміщенні.

На осінній час припадає найбільше з храмових свят в Україні. Головним святом осіннього періоду можна вважати Покрову Пресвятої Богородиці (14 жовтня), яку особливо шанують жінки та дівчата, звертаючись до неї з молитвами про щасливе подружнє життя. Від Покрови, після повного збору врожаю, українці переважно справляють весілля.