День святого Валентина

Листівка до Дня святого Валентина

Нові традиції та звичаї, які з’являються у нашому побуті, – неминуча данина глобалізації. Однією з таких нових традицій став для українців день святого Валентина.

Виявляється, що загальноприйнята версія походження свята – не більше ніж черговий міф. Зворушливі легенди про патрона свята – Валентина з Терні, який у III ст. вінчав закоханих легіонерів всупереч волі імператора, істориками не підтверджуються, хоч би тому, що обряд вінчання з’явився лише з IX ст. Всі святі Валентини, які шануються православною та католицькою церквами, не мали стосунку до закоханих, а уславилися через свою ревність до Бога, чудеса зцілення тощо. 

Читайте також: Як освідчувались у коханні наші предки? (частина 1)

Дослідники пов’язують походження свята з римськими Луперкаліями – язичницькими святами плодючості. В середині лютого оживає від зимового сну природа, паруються птахи і звірі, саме тому мотиви потягу плоті, еротизму, пошуку пари простежуються у весняній обрядовості всіх народів світу. Так, у середньовічній Європі на свято Валентина кожна незаміжня дівчина за жеребкуванням обирала собі Валентина – кавалера, який після цього супроводжував її цілий тиждень. 

До початку 1990-х в Україні ніхто й не чув про свято Валентина, а вже за якихось 5-6 років, кількістю листівок з рожевими сердечками, отриманими цього дня, українські школярки стали визначати рейтинг особистої популярності. 

Торговий центр, прикрашений до Дня святого Валентина

Свято прижилося навіть у селі серед людей середнього віку, які вітають цього дня Валентин та Валентинів. Під впливом ЗМІ день святого Валентина з невідомого раніше свята перетворився на сімейну традицію.

Читайте також: Як освідчувались у коханні наші предки? (частина 2)

Символами свята є червоний (рідше – рожевий) колір, сердечка, купідон та написи «LOVE». Додатковими святковими атрибутами є свічки (які символізують романтичну атмосферу), червоні троянди, червоне вино, солодощі (здебільшого в упаковці у формі серця) і, звісно, подарунки коханим (у гарній «романтичній» упаковці).

Скринька для валентинок у школі

Закохані намагаються провести вечір 14 лютого разом: у кафе, ресторані, на тематичній вечірці в нічному клубі або просто за романтичною вечерею вдома. При цьому вони обмінюються подарунками, а жінкам неодмінно дарують квіти.

Напередодні Дня святого Валентина у торгових центрах кафе, ресторанах з’являються святкові прикраси, й асортимент поповнюється товарами із атрибутикою кохання. Популярною розвагою підлітків є «Пошта святого Валентина» у школі, коли будь-хто може підписати і кинути листівку-валентинку для коханої людини в спеціальну скриньку, а потім спеціальні поштарі-«купідони» розносять любовні послання адресатам.

Можна ставитися до Дня святого Валентина по-різному, але він вже став частиною нашого життя і лише від нас залежить, який зміст у нього вкладати. 

канд. іст. наук, провідний наук. співробітник відділу "Український етнологічний центр" ІМФЕ ім.М.Т.Рильського НАН України; кандидат історичних наук