Свято куста в с.Сварицевичі

Коротка розповідь про сучасний стан обряду «водіння Куста» у с.Сварцевичі Дубровицького р-ну Рівненської обл. від фольклориста І.Коваль-Фучило.

«Напередодні Зелених свят мешканці села оздоблюють свої оселі і церкву зеленим гіллям, а долівку зеленими галузками комишу. Вранці на Трійцю люди йдуть до церкви. Після Служби Божої усі мешканці села, крім вагітних і заручених, ідуть на могили. Несуть туди гілки, найчастіше кленові, а також траву – аїр. Ними прикрашають могили. Ще в’яжуть рушники і хустки на хрести, відповідно чоловікам і жінкам. Раніше носили ще вино, хліб. У наш час можуть принести цукерки. Над могилами жінки голосять за своїми померлими рідними. Обов’язковим вважають голосити за тими, хто помер упродовж останнього року, за іншими ж голосять за бажанням. Це триває десь дві години. Потім всі йдуть додому обідати.

Після обіду селом ходять 2-3 гурти жінок і дівчат – «водять Куста». Усі одягнені в національному одязі. В кожному гурті одна дівчина прибрана у великий кленовий вінок. Вона - Куст. Гурти співають обрядові пісні і ходять від хати до хати. Їм за це дають гроші.

Потім усі йдуть у центр села, де зроблена сцена. Туди приїздять фольклорні колективи з усього району. Відбувається концерт. Отак святкують Трійцю у Сварицевичах».